Piękno kobiecego ciała na przestrzeni wieków

b_8_23418Już na początku dziejów dowiadujemy się o stworzeniu kobiety jako towarzyszki mężczyzny. Tak naprawdę to nie wiemy i pewnie nigdy nie dowiemy się jak ona wyglądała. Tylko bujna wyobraźnia artystów ludowych jak i posiadających wykształcenie artystyczne podsuwają nam jej prawdopodobny wygląd. W zależności od czasu w jakim artyści przedstawiali kobietę miała ona charakterystyczny dla swojej epoki wygląd. Jeżeli prześledzimy rzeźby czy obrazy z różnego okresu historii to można zauważyć, że ideał kobiecego piękna był bardzo zmienny. Pojęcie idealnej figury, czyli posiadanie idealnego ciała jest bardzo, ale to bardzo zmienne. Czytając starożytnych filozofów dowiadujemy się, że kobieta jest „zdeformowanym mężczyzną”. Można się więc domyślać, że o ideale piękna kobiecego ciała „decydowali” mężczyźni.
Kobiety w starożytnej Grecji były „dodatkiem” do mężczyzn. To właśnie na mężczyznach i ich wyglądzie koncentrowano się bardziej. Kobiety greckie były jasnej karnacji, z długimi włosami, dość pulchne, a co ważne musiały mieć pełne kształty.
Egipskie piękności w starożytnej kulturze były smukłe, wąskie w talii, biodrach i ramionach. Koniecznie musiały mieć długie włosy i bardzo mocno umalowane oczy.
Rubensowskie kształty to jakby nazwano dzisiaj – otyła sylwetka. Nie do pomyślenia jest w dzisiejszych czasach taki kanon piękna. Wtedy to takimi kobietami zachwycali się mężczyźni i takie były modelkami malarzy, którzy uwieczniali je na swoich obrazach jako święte dziewice i również kobiety rozwiązłe..
XX wiek to wiek kobiet wyemancypowanych, pewnych siebie ale dystyngowanych. Piękne są szczupłe o niejako męskiej sylwetce. Bardzo elegancka biżuteria dodawała mnóstwo kobiecości do tej szczupłej i bez żadnej krągłości sylwetki.
Lata 50 XX wieku to epoka Marilyn Monroe. Modna więc sylwetka „tu i tam zaokrąglona”. Obecnie określona by była jako bardzo kobieca.


   2 komentarze


  1. Aleksandra
      5 lutego 2016

    Niestety… Moim zdaniem kanon kobiecej urody zmienia się z roku na rok i to na gorsze….. Promowanie przesadnie szczupłej sylwetki jest niezdrowe…. i prowadzi do powstawania kompleksów, zwłaszcza wśród młodych kobiet..

  2. Kopiszka
      1 marca 2016

    Bardzo ciekawy wpis. Mam 33 lata i jestem zdruzgotana tym, co dzieje się wśród młodych dziewczyn… Sama skóra i kości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *