Czy skład kosmetyków może nas zaskoczyć?


W dobie ogromnego dostępu do wiedzy, dzięki telewizji czy internetowi, bardzo łatwo możemy zagubić się w gąszczu informacji. W przypadku kosmetyków producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to bardziej ekologicznych składów, pięknych opakowań oraz eko określeń. Co kryje się za tymi wszystkimi terminami? Czy kosmetyki organiczne to to samo co kosmetyki naturalne? Postaramy się rozwiać wątpliwości co do tych dwóch haseł.

Co w takim razie oznacza określenie naturalny w odniesieniu do kosmetyków?
Kosmetyki naturalne to produkty, których składniki pozyskuje się z roślin czy minerałów oraz takich, które mogą być wytwarzane przez zwierzęta. Udział takich surowców powinien być jak największy. Aby móc używać nazwy kosmetyki naturalne zawartość składników syntetycznych nie może przekraczać 5%. Jednak w praktyce jest z tym różnie. Dlatego w przypadku każdego kosmetyku warto czytać i analizować składy, ponieważ aktualnie nie istnieją jeszcze żadne uregulowania prawne dotyczące potwierdzenia naturalnego pochodzenia komponentów. Nazwa „naturalny” na opakowaniu nie zawsze odzwierciedla skład kosmetyku.

Czy są zatem kosmetyki o dobrym, ekologicznym składzie?
O wiele bardziej restrykcyjnie traktowane są właśnie kosmetyki organiczne. W ich przypadku niewystarczające jest używanie składników naturalnych. Dodatkowo muszą one pochodzić z certyfikowanych upraw organicznych. Niedopuszczalne jest tu również stosowanie składników syntetycznych.

Czego nie mogą zawierać kosmetyki organiczne?
Dzięki temu, że bazują one na naturalnych, organicznych składnikach są one idealne dla osób z różnymi problemami skórnymi czy nadwrażliwościami. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę skłonność do podrażnień czy alergii nawet na składniki roślinne, jednak możemy być spokojni o to, że produkty takie nie zawierają bardziej drażniących substancji. W ich składzie nie powinniśmy znaleźć: barwników, konserwantów, parabenów, silikonów czy pochodnych ropy naftowej.

Co jeszcze warto wiedzieć o kosmetykach organicznych?
Oprócz przedstawionych już informacji warto dodać, że testy które są przeprowadzane w przypadku kosmetyków organicznych nie mogą być prowadzone na zwierzętach. Ponadto bardzo ważnym aspektem są ekologiczne opakowania oraz produkcja jak najbardziej przyjazna dla środowiska.

Dlatego jeśli chcemy dobrze zadbać o naszą skórę to warto czytać i analizować składy kosmetyków.

Kosmetyki nline: https://natureline.pl/