Wciągniki – co warto wiedzieć


Dźwignice to bardzo ciekawe maszyny, chociaż oczywiście ich budowa i działanie mogą zainteresować jedynie prawdziwych miłośników maszyn, w tym takich jak wciągniki. Co można powiedzieć o ich działaniu? Do czego w zasadzie służą? Jakie można wymienić ich rodzaje?

Wciągniki, jak sama nazwa wskazuje mają za zadanie unosić ładunek o różnej wielkości i rozpiętości. Ich budowa nie jest wyjątkowo skomplikowana, aczkolwiek opiera się na konkretnym mechanizmie, który z założenia musi działać niezawodnie, aby sprzęt był w stanie poradzić sobie z różnego rodzaju ładunkami. Wyróżnić też można różne rodzaje tego typu urządzeń: wciągniki elektryczne, jedno- czy dwuhamulcowe, wciągniki łańcuchowe itd. Podział uwzględnia między innymi rodzaj napędu z jakim mamy w danym przypadku do czynienia.

O wciągnikach można by było mówić wiele, ale o jednym trzeba pamiętać – nawet te mało skomplikowane modele muszą przede wszystkim działać niezawodnie, co zapewni nam jedynie zakup od faktycznie doświadczonego producenta.